Czy każdy może biegać?

Bieganie to sport, którym interesują się tysiące osób. Łatwo się o tym przekonać, obserwując choćby parkowe alejki i chodniki na przedmieściach miast – można tam spotkać wielu biegających. Tysiące uczestników maratonów to również dowód na to, że bieganie jest modne. Czy jednak każdy powinien biegać? Z całą pewnością nie.

Bieganie to sport, który ma swoje plusy i minusy. Nie mogą biegać ci, którzy chorują na serce, lub inne choroby, przy których taki wysiłek fizyczny jest niewskazany. Trudno może biegać się osobom otyłym – tu pojawia się ryzyko uszkodzenia stawów, ścięgien, czy kości. Większość osób jednak może biegać. Niekoniecznie od razu bardzo dalekie dystanse.

Jeśli nasz stan zdrowia na to pozwala, zdecydujmy się na bieganie, chociaż dwa trzy razy w tygodniu. Do uprawiania tego sportu nie są potrzebne kosztowne sprzęty. Wystarczy wygodny strój, dobrze dobrane buty i nic więcej. Bieganie to sport może niezbyt łatwy, ale wart polecenia.

Jeśli zdecydujemy się na bieganie, powinniśmy pamiętać, że to sport, przy którym również można doznać kontuzji. Początkowo treningi powinny być regularne, ale rozsądne i krótkie, dopiero, po pewnym czasie można decydować się na bieganie na dłuższych dystansach.